Medycyna estetyczna – na czym tak naprawdę polega?

Choć zabiegi medycyny estetycznej stają się coraz bardziej popularne, wokół tego zagadnienia wciąż pojawia się dużo pytań i niejasności. Czym tak naprawdę jest medycyna estetyczna? Czy ma coś wspólnego z ochroną zdrowia? Czy jest bezpieczna? Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej i rozwiać swoje wątpliwości, zapraszamy do lektury artykułu!

Medycyna estetyczna – definicja

Medycyna estetyczna to jeden z działów medycyny, a konkretnie estetologii medycznej. Nie zajmuje się jednak ochroną zdrowia i leczeniem osób chorych, a skupia na poprawie jakości życia ludzi zdrowych. W tym celu wykonuje się różnego rodzaju zabiegi nastawione przede wszystkim na profilaktykę starzenia się skóry. Co ważne, medycyny estetycznej nie powinno się mylić z chirurgią plastyczną. Bliżej jej do kosmetologii, ponieważ charakter zabiegów wykonywanych w ramach medycyny estetycznej jest nieinwazyjny lub mało inwazyjny. W tej kategorii nie mieści się więc powiększanie piersi czy odsysanie tłuszczu. Medycyna estetyczna skupia się na poprawie wyglądu zewnętrznego, jednak zabiegi wpływają również na samopoczucie pacjenta, który nabiera dzięki nim pewności siebie.

Jakie zabiegi mieszczą się w kategorii medycyny estetycznej?

Zabiegi medycyny estetycznej to przede wszystkim czynności poprawiające stan skóry oraz modelujące ciało. Możemy wymienić wśród nich zabiegi takie jak:

  • Usuwanie zmarszczek
  • Mezoterapia igłowa i bezigłowa
  • Powiększanie ust
  • Peelingi mechaniczne lub chemiczne
  • Zabiegi laserowe

Medycyna estetyczna prężnie się rozwija, zwłaszcza w przeciągu ostatnich kilkunastu lat. Gabinety mają więc coraz więcej do zaoferowania.

Do kogo skierowana jest oferta gabinetów medycyny estetycznej?

Medycyna estetyczna, co bardzo istotne z punktu widzenia jej pacjentów, ma na celu jedynie poprawę wyglądu, a nie jego całkowitą zmianę. Wyklucza więc wprowadzanie w ciele stałych zmian. Mimo to jest w stanie rozwiązać wiele problemów natury estetycznej, w tym dermatologicznej. Jest to więc rozwiązanie zarówno dla osób, które chciałyby poprawić swój wygląd i przeciwdziałać procesom starzenia, jak i dla tych, które borykają się z takimi problemami, jak sucha skóra, wypadanie włosów, trądzik czy też obecność blizn. Choć usługi te mogą stanowić pewne obciążenie finansowe, pomagają poczuć się pewniej w swojej skórze i pokonać wiele szkodzących dobremu samopoczuciu defektów kosmetycznych.

Medycyna estetyczna – bezpieczeństwo

Zabiegi medycyny estetycznej są dla większości osób zupełnie bezpieczne. Stopień ich ingerencji w organizm jest znikomy i zwykle nie przekracza naruszenia bariery skórnej. Ponieważ jednak pacjentom podawane są preparaty zawierające składniki aktywne, należy wystrzegać się substancji, na które jest się uczulonym. Co więcej, niektóre stany, takie jak aktywny nowotwór, zaburzenia krzepliwości krwi czy też otwarte rany na skórze stanowią przeciwwskazanie do poddania się zabiegom. Aby mieć pewność, że wykonane czynności będą bezpieczne, należy przede wszystkim wybrać renomowane, przestrzegające zasad higieny studio, a także zapoznać się z listą przeciwwskazań umieszczoną przy opisie konkretnego zabiegu.