Karboksyterapia medyczna –  czyli wyjątkowe zastosowanie CO2

karboksyterapia medyczna

Karboksyterapia to terapia dwutlenkiem węgla CO2 podanym iniekcyjnie.  Jest to terapia skuteczna, bezpieczna, mało inwazyjna, niewymagająca znieczulenia. Karboksyterapia jest dobrze tolerowana przez pacjentów, czas rekonwalescencji po zabiegu jest bardzo krótki, a ryzyko powikłań po zabiegu znikome. Czynnikiem aktywnym w karboksyterapii jest dwutlenek węgla, wstrzykiwany bezpośrednio do tkanki podskórnie lub śródskórnie za pomocą cienkiej igły w zależności od oczekiwanych rezultatów. Głębokość i kąt iniekcji dobierany jest zależnie od miejsca aplikacji.

Urządzenie do karboksyterapii umożliwia regulację przepływu, ciśnienia i temperatury podawanego gazu. Dyskomfort podczas zabiegu jest wynikiem iniekcji i deponowania gazu, odczuwalnego jako ucisk, rozpieranie, pieczenie. Przez pewien czas może utrzymywać się lekkie zaczerwienienie i obrzęk, jednak pacjent od razu po zabiegu może wrócić do codziennej aktywności. Zabieg może być wykonywany w każdej porze roku, ponieważ ekspozycja na słońce, zmienna temperatura otoczenia nie są przeciwwskazaniem i nie wpływają na rezultaty zabiegu.  

 Natychmiastową reakcją po podaniu gazu jest silne rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepływu krwi w obszarze podania. W kosmetologii i medycynie estetycznej stosowana jest jako remedium na wiele defektów skórnych oraz redukcję tkanki tłuszczowej. Terapia dwutlenkiem węgla bowiem stymuluje wzrost kolagenu i elastyny. Jest stosowana w programach terapeutycznych w zakresie zmniejszania tkanki tłuszczowej, cellulitu, terapii blizn, rozstępów, odmładzania, odbudowy i regeneracji skóry, niwelowania zmarszczek, wzmacnianie i regeneracja cebulek włosowych oraz zapobieganie utracie włosów.

Po aplikacji dwutlenek węgla zostaje wydalony z organizmu w sposób naturalny jako produkt wymiany gazowej. W trakcie zabiegu ilość podawanego CO2 jest zbliżona do ilości gazu produkowanego w trakcie wysiłku fizycznego.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat wykorzystanie karboksyterapii w medycynie estetycznej i kosmetologii stało się bardzo popularne. Sama terapia nie jest nowością, ponieważ wywodzi się z lat trzydziestych poprzedniego stulecia. Wykorzystywano ją w celu leczenia zaburzeń krążenia.

Karboksyterapia często łączona jest w innymi zabiegami kosmetycznymi, aby przynieść lepsze efekty terapii. Zabieg z medycznym dwutlenkiem węgla znajdą Państwo w Luxmedica Face and Body Beauty.