Peeling – czy warto wybrać się do salonu?

Złuszczanie martwego naskórka to jeden z najważniejszych etapów, który powinno się włączyć do swojej pielęgnacji. Wiele osób wykonuje tego typu zabiegi w domu, choć rośnie też popularność peelingów oferowanych przez salony kosmetyczne. Czy warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Po co wykonujemy peeling?

Peeling to nazwa zabiegu stosowanego powszechnie w kosmetyce i dermatologii. Ma on na celu złuszczenie, a więc usunięcie martwych komórek naskórka. Takie działanie ma wiele korzyści i dlatego powinno stanowić stały element dbania o skórę. Zrogowaciały, martwy naskórek zatyka pory i przyczynia się do powstawania zaskórników. Dobry peeling pomaga więc pozbyć się nadmiaru łoju, ale nie tylko. Stymuluje też skórę do tworzenia nowych komórek, a więc przywraca jej zdrowy blask, rozjaśnia przebarwienia czy też pozwala na głębsze wnikanie w nią substancji odżywczych. Oczyszczanie twarzy to więc zabieg dedykowany zarówno wszystkim osobom chcącym zachować młodość i piękny wygląd, jak i element wspomagający leczenie zmian trądzikowych.

Jakie są rodzaje peelingu?

Istnieją różne techniki, które mogą zostać użyte do złuszczenia martwego naskórka. Niektóre z nich możemy śmiało wykonać w domu, inne są o wiele bezpieczniejsze w salonie kosmetycznym. Znane techniki peelingu to:

  • Peeling mechaniczny – mechaniczne ścieranie naskórka za pomocą umieszczonych w kremie drobinek
  • Peeling chemiczny – usuwanie martwego naskórka za pomocą nałożonej na skórę mieszanki substancji chemicznych, np. kwasów
  • Peeling enzymatyczny – usuwanie martwego naskórka z wykorzystaniem enzymów. Preparaty tego typu są łagodniejsze niż te używane w przypadku peelingu chemicznego, są więc bardziej odpowiednie dla cery wrażliwej
  • Peeling kawitacyjny – wykorzystuje fizyczne zjawisko kawitacji i jest wykonywany przy użyciu specjalistycznej łopatki. Podczas zabiegów powstają fale ultradźwiękowe, które sprawiają, że na skórze tworzą się mikroskopijne pęcherzyki wypełnione gazem, które pękają i rozbijają w ten sposób martwe komórki naskórka.

Peeling w salonie kosmetycznym – to warto na ten temat wiedzieć

Najczęściej wykonywanym w domu zabiegiem jest peeling mechaniczny. Praktycznie każda drogeria oferuje preparaty do tego typu oczyszczania skóry. Nie każdy jednak może skorzystać z peelingu mechanicznego. W przypadku cery wrażliwej lub naczynkowej należy poszukać łagodnych alternatyw. Peeling mechaniczny nie będzie również tak skuteczny, jak zabieg z wykorzystaniem składników aktywnych, takich jak kwasy. Warto więc przyjrzeć się ofercie salonów kosmetycznych, w której można natrafić najczęściej właśnie na peeling chemiczny oraz na zabieg peelingu kawitacyjnego. Te techniki również można wykorzystać w domu, jednak zdecydowanie bezpieczniej będzie oddać się w ręce profesjonalistów, którzy mają w tym doświadczenie oraz będą w stanie wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do zabiegu. Kosmetolog będzie też w stanie dobrać odpowiedni rodzaj peelingu dla potrzeb Twojej skóry, a co za tym idzie, zwiększyć szansę na osiągnięcie jak najlepszego efektu.